20 Ocak

Avrupa’ya denizden internet imkanı sağlanacak

Avrupa’ya denizden internet imkanı sağlanacak

Avrupa Hollanda Kuzey Denizi’nin Dogger Bank bölgesinde inşa etmeyi planladığı mega rüzgar çiftlik adasıyla birlikte elektrik santrali kurmayı planlıyor.

THE GUARDİAN gazetesinin haberine göre inşaatı yeni başlanacak olan rüzgar çiftliğinin anlık rüzgar çiftliklerinden kat be kat daha büyük olacağı belirtiliyor.

Kuzey Denizi’ne inşaatı planan sentez bir ada üzerinde yapılacak olan elektrik, uzun mesafede kablolarla Hollanda ve İngiltere’ye, ileri zamanlarda ise Belçika, Danimarka ve Almanya gibi ülkelere transfer edilebilecek.
Ada için EAST YORKSHIRE kıyısından 125 kilometre mesafede bulunan DOGGER BANK bölgesinin rüzgar hacmi ve potansiyeli yönünden yüksek potansiyelde olduğu söyleniyor.

İLK OLARAK ADANIN YAPIMI GERÇEKLEŞTİRİLECEK
Hollanda’nın ulusal elektrik şirketi TenneT, projenin en önemli destekleyicisi ve hazırladığı çalışmada yeni rüzgar çiftliğinin bilinen rüzgar çiftlikleri ve uluslararası elektrik kablolarına göre trilyonlarca miktar para kazancı sağlayabileceğini söylüyor.
Gerekli olan tüm ekipmanları stoklarına ekleyecek olan bir rüzgar çiftliği için adanın 5000-6000 metre kare büyüklüğünde olması lazım.
TenneT açık deniz rüzgar şebekesi kalkınma programına önderlik eden Rob van der Hage, adanın en yakın tarih olarak 2027 yılında faaliyete geçirileceğini, faaliyete geçmesinden sonra adanın bitiminde rüzgar çiftliğinin kurulmaya başlayacağını belirtiyor.

 

Siz ülkemizde bu tarz atılımların ihracat yüzdemizde büyük oynamalar yapabileceğini düşünüyor musunuz?