19 Mayıs

Değişik Bir Nükleer Enerji Santrali Belgeseli TRT World’den

Nükleer enerji santralleri Akkuyu Nükleer Santrali'nin temelinin atılması ile beraber Türkiye gündeminin baş haberi oldu.

Fransa’ da iki nükleer reaktörün bulunduğu, Flamanville Nükleer Santralinin 1 km karelik alanının içinde yaşıyan, çok yakınında olan ve her sabah koşuya çıkan Vanessa, ayrıca , Nükleer Santralin sınırındaki tarlada yetişen ürünleri iyi bir iştahla yiyen 11 yaşındaki Nino, Santral 'in bulunduğu yerde kıyıda balıkçılık yapan Leconpelia,,ve bunların, yani Santral yakınında yaşayanların sağlık tetkiklerini yapan Doktor Francois ve daha niceleri...

 

Peki Nükleer Santral'e bu kadar yakın yaşıyor olmakla ilgili Flamanvilleliler ne düşünüyor? Bu durumdan ne kadar memnunlar,  güvende olduklarını hissediyorlar mı? Ya da korkuyorlar mı?

 

Yapılan belgeselde, Yörede Nükleer Santrale en fazla 1 km'den az bir mesafede yaşayan farklı çevrelerden, mesleklerden, yaşlardan ve görüşlerden insanların öykülerinin ve görüşlerinin yer aldığı ve, Nükleer Enerji Santrallerinin nasıl çalışabildiği, kaza olasılığı, ve insan sağlığına, güvenliğine bir tehdit oluşturup oluşturmadığı sorusuna cevap arıyor.

Bu sorular için, "Yanı Başımızdaki Reaktör" belgeseli 4 Nisan Çarşamba günü TRT World ekranlarında yayınlanacak, tekrar bölümleri de, 12 Mayıs Cumartesi günü Türkiye saati ile saat 22.30'da, 13 Mayıs Pazar günü saat 05.30, 15.30, 01.30 da, 14 Mayıs Pazartesi günü saat 09.30, 17.30 da, 15 Mayıs Salı günü saat 03.30da , 16 Mayıs Çarşamba günü saat 13.30 da , ve 17 Mayıs Perşembe günü saat 07.30'da ekrana gelecek.