20 Ocak

Evde faturalarınızı en aza indirmek için tavsiyelerimiz

 

Kış geldi çattı, doğalgazla beraber elektrik faturasındaki artış da aldı başını gidiyor. Aslında bakarsanız çok kolay yöntemlerle birlikte faturanızı yüzde 35'e kadar düşürebilirsiniz. Buyurun o küçük detaylardan bahsedelim!

 

 1. Enerji tasarrufu sağlayan özel tasarruf ampullerini kullanmanız elektrik faturalarınızdaki masrafı yüzde 3 ila 10 arasında indirebiliyor, bunu bir düşünseniz iyi edersiniz.
   
 2. Bilimsel araştırmaların da kanıtladığı gibi ışıktan daha fazla yararlanabilmek için açık renkler çok işe yarayabiliyor, evinizin duvarlarını açık renge boyatırsanız daha iyi bir ısınma sağlayacağını görebilirsiniz.
   
 3. Güneşten yararlanmanın da çok yüksek miktarda tasarruf sağlayacağını unutmayın, gündüz olabildiği kadar perdelerinizi açık tutmaya bakın, gün ışığı evinizi ısıtmaya yetecektir.
   
 4. Evinizdeki teknolojik aletlerin kullanımına dikkat etmenizi de öneriyoruz, örneğin; telefon, tablet, televizyon bilgisayar gibi teknolojik aletlerde wi-fi özelliğini kullanmadığınızda kapatmak yıllık yüzde 1 ila 2 arasında kazanç sağlamanızı sağlayabilir.
   
 5. Ampullerinizin temiz olduğuna emin olun.
   
 6. Özellikle bayanların dikkate alması gereken bir madde; evdeki en çok enerji harcayan elektrikli ürününüzü tespit etmeye çalışın, örneğin bu saç kurutma makineniz ise düşük ayarlarda size yetebilecek düzeyde kullanmaya gayret gösterin.
   
 7. Çamaşırlarımızı yıkarken yüksek ısıda yıkamayı hepimiz daha temiz buluruz, fakat fazlası elektrik faturanızda göçüklere sebep olabilir.
   
 8. Akşamları uyuduğunuz vakitte veya gereği olmadığı zamanlarda havalandırma sisteminiz var ise kapatmak faturanıza iyi bir yardım olacaktır.
   
 9. Eğer faturamı olabildiğine indirmek istiyorum diyorsanız ufak bir tavsiye daha; tost makinenizi kullandıktan sonra işinize bitmeye yakın fişi çekin, işiniz bittikten sonra değil.